30 kwietnia 2021 r. o godzinie 11:00 odbyło się niezwykłe spotkanie przyrodnicze. Zespół konkursowy CZEREŚNIOWA ALEJA zakładał mini sad przy naszej szkole w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,TRADYCYJNY SAD". Na tym spotkaniu byli obecni: Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Żokowska, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Sylwia Wójcicka, Ogrodnik-Pszczelarz-Pasjonat Pan Cezary Flont, Prezes Stowarzyszenia ,,Moja Czerwonka" Pan Paweł Gacioch oraz Rodzice i Opiekunowie Uczniów. Także nauczyciele wspierający ten projekt uczestniczyli w tym kluczowym momencie przedsięwzięcia: opiekun zespołu Pani Brygida Anna Cicholska, Pani Dorota Myszko-Wierzuk i Pan Marcin Zegarowicz. Gość honorowy spotkania Pan Cezary Flont przekazał wyjątkowy prezent naszemu sadowi - specjalny domek pszczoły murarki ogrodowej, opowiadał także o pielęgnacji drzew czereśniowych. Wspólnie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi posadziliśmy drzewka czereśniowe starych odmian rekomendowanych przez Fundację BOŚ - organizatora ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego. Pięć sadzonek drzewek zakupiliśmy za GRANT - 200 zł. pozyskane w I etapie konkursu, a jedną sadzonkę otrzymaliśmy w podarunku od Stowarzyszenia Miłośników Czerwonki. Wszystkie zakupiliśmy ze wskazanego Gospodarstwa Sadowniczego w Michrowie.
Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom z klasy III, IV i V za wcześniejsze ciężkie prace przygotowujące teren za halą sportową pod zasadzenie drzewek. Wszyscy chętnie i z wielkim oddaniem pracowali, by stworzyć jak najlepsze warunki dla drzewek, które będą naszą wspólną CZEREŚNIOWĄ ALEJĄ- naszym szkolnym mini sadem. Słodki, czereśniowy poczęstunek zakończył spotkanie. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne dzieło - sadzenie drzewek czereśniowych. Prosimy wszystkich o szczególną dbałość o nasz sad:
- NIE ŁAMCIE GAŁĄZEK! NIE WYRYWAJCIE LISTKÓW!
- NIE KOPCIE POD DRZEWKAMI DOŁKÓW!
- NIE ORGANIZUJCIE TAM ZABAW!
Drzewka potrzebują spokoju, słońca i wody - odwdzięczą się nam pysznymi owocami i miłym cieniem w upalne dni. :))
Teraz zespół konkursowy pracuje nad RAPORTEM II ETAPU, który przygotujemy do 1 czerwca 2021 r. Zakończenie całego projektu IV edycji przewiduje się na wrzesień 2021 r.
Całe spotkanie przebiegało w obowiązującym reżimie sanitarnym i według zasad bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia przed koronawirusem.
Opiekun zespołu Czereśniowej Alei - nauczyciel przyrody Brygida Anna Cicholska
Opłata za obiady w maju wynosi 160 zł.
Osoby wracające do szkoły, zainteresowane ponownym wykupieniem obiadów, proszone są o kontakt z p. Wiolettą Abramczyk.
Nr telefonu 572 158 115.
22 kwietnia 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, w tym roku pod hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”.
Dzień Ziemi to największe na świecie święto ekologiczne, obchodzone w 192 krajach. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Dzień Ziemi obchodzony miał być zawsze w równonoc wiosenną na półkuli północnej i jesienną na południowej. Wybór daty nie był przypadkowy – dzień trwa wtedy tyle samo co noc, a nasi przodkowie wierzyli, że jest to znak rodzącego się życia. Współcześnie data ta ma symbolizować zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras i religii i przypominać nam, że wszyscy dzielimy tę samą planetę. Planetę, która jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.
Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla Ziemi, ponieważ każdy z nas jest Jej mieszkańcem i powinien czuć się odpowiedzialny za Jej stan.
W czasie pandemii koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które wpłynęły również na ograniczenie obchodów Dnia Ziemi. Jednak nasi uczniowie oraz ich bliscy stanęli na wysokości zadania i wzięli udział w szkolnej akcji. Jedną z dwóch propozycji obchodów Dnia Ziemi było rodzinne sprzątanie wybranego terenu, a drugą wykonanie plakatu rodzinnego o tematyce związanej z ochroną naszej planety. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii:
WYSTAWA - GALERIA ŚWIĘTA ZIEMI 2021:
Od 26 kwietnia 2021 r. w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I- III odbywać się będzie w systemie hybrydowym.
Harmonogram zajęć zostanie podany uczniom i rodzicom przez wychowawców w dzienniku Librus.
Zasady nauczania hybrydowego:
Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.
22 kwietnia 2021 r. uczniowie kl. IV uczestniczyli
w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym
Kangur 2021.
Głównym celem konkursu jest popularyzacja kultury matematycznej w jak
najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Matematyczne potyczki
to również możliwość rozwijania zdolności i zainteresowań uczniów, kształtowanie
umiejętności logicznego myślenia oraz budzenie nawyku
współzawodnictwa. Gratulujemy odwagi wszystkim śmiałkom, którzy wzięli
udział w zmaganiach konkursowych. Trzymamy kciuki za jak najlepsze rezultaty!!
Uczniów do konkursu przygotowała p. Alina Radziszewska.
Więcej informacji o konkursie: www.kangur-mat.pl/zasady
Dzień Ziemi to największe święto ekologiczne obchodzone 22 kwietnia w 192 krajach świata. W obchody Dnia Ziemi każdego roku angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa SARS-COV-2 obchody ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI będą szczególne. Uczymy się zdalnie, w swoim środowisku rodzinnym, zatem mamy dwie propozycje dla każdego ucznia i Jego rodziców, rodzeństwa, rodziny:
1. OCZYŚĆMY WSPÓLNIE - RODZINNIE WYBRANĄ CZĘŚĆ ZIEMI!
Zapraszamy do RODZINNEGO SPRZĄTANIA ZIEMI (wybrany teren lasu, podwórka, placu zabaw, rzeki, jeziora, łąki, drogi, plebanii, przydrożnej kapliczki...). Zrób fotkę z rodzinnej akcji i prześlij do wychowawcy lub na nr 661 580 605 do 25 kwietnia 2021r.
2. PLAKAT RODZINNY- ,,Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!" (dowolny format i technika). Zrób fotkę rodzinnego plakatu i prześlij fotkę do wychowawcy lub na nr 661 580 605 do 25 kwietnia 2021r.
Ze wszystkich nadesłanych fotek powstanie WYSTAWA-GALERIA ŚWIĘTA ZIEMI 2021r.
Dyrektor szkoły oraz wychowawcy i wszyscy nauczyciele aprobują powyższe propozycje obchodów DNIA ZIEMI. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas 0-8 i życzymy przyjemnych przeżyć ekologicznych. :))
Brygida Anna Cicholska - nauczyciel przyrody
Od 19 do 25 kwietnia 2021 r. klasy 1 - 8 nadal uczą się zdalnie.
Od 19 kwietnia 2021 r. oddział przedszkolny wraca
do pracy stacjonarnej.
Z radością informujemy o wynikach pierwszego etapu ogólnopolskiego
konkursu "Tradycyjny Sad". Szkoła Podstawowa w Czerwonce znalazła się
na liście szkół, które otrzymują grant na założenie szkolnego mini sadu - u nas pod
nazwą CZEREŚNIOWA ALEJA. Serdecznie gratulujemy zespołowi konkursowemu
w składzie: Zuzanna Bieńko, Wojtek Kurpiewski, Maja Woytitzki, Sophie Woytitzki,
Dominika Rakwał, Jakub Werner, Krystian Miłosz, Patrycja Samoraj, Alicja Ćwiek
oraz opiekunowi zespołu p. Brygidzie Cicholskiej, nauczycielom i rodzicom uczniów,
którzy wsparli ten projekt. Życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu!
Nadeszła długo oczekiwana wiosna. Możemy więc podsumować zimową akcję dokarmiania zwierząt. Najpierw uczniowie kl. I i II poznali zasady obowiązujące podczas dokarmiania dziko żyjących zwierząt. Następnie na parapetach w salach lekcyjnych ustawili karmniki, do których systematycznie wsypywali ziarna zbóż i wieszali słoninkę. Niestety nie mogli tego robić podczas całej zimy ze względu na pracę zdalną, ale jak zawsze mogli liczyć na pomoc swoich pań, które, pracując w szkole, uzupełniały znikający migiem pokarm. W tym czasie uczniowie dokarmiali zwierzęta przy swoich domach. Wychowawczynie klas bardzo dziękują rodzicom uczniów kl. I i II za przekazanie pokarmu dla ptaków, a panu woźnemu za wykonanie ślicznego karmnika.
Katarzyna Zielińska-Łada i Melania Sadowy
Zdrowych, pogodnych świąt wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" życzyli uczniowie kl. I i II z wychowawcami p. Katarzyną Zielińską-Łada i p. Melanią Sadowy we własnoręcznie wykonanych kartkach świątecznych. W ten sposób najmłodsi uczniowie naszej szkoły przekazali świąteczne serdeczności tym, z którymi nie mogli się spotkać. Mamy nadzieję, że sprawiły one radość wszystkim adresatom. :)
17 lutego 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji podczas zajęć bibliotecznych uczniowie kl. I i II obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Wszystko o kotach". Następnie zapoznali się z przygotowaną w bibliotece wystawą książek z kotem w roli głównej. Wysłuchali czytania fragmentów zarówno z literatury popularno-naukowej, jak i beletrystyki dziecięcej. Wypożyczyli książki, po przeczytaniu których wykonali prace plastyczne. Wyróżnienia zdobyli: Zosia Gacioch, Marysia Adaszczyk, Lena Florczak, Mikołaj Grab, Mikołaj Piórkowski, Dominika Ciechacka, Jan Rowiński i Hubert Trybuszewski. Gratulujemy!! Upominki zostaną wręczone uczniom po powrocie do nauki stacjonarnej.
Katarzyna Zielińska-Łada
Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie kl. III wraz z wychowawczynią
przygotowali skromne upominki świąteczne oraz wielkanocne laurki dla pań
seniorek z Czerwonki. 2 kwietnia 2021 r. za pośrednictwem pracowników
socjalnych przekazano życzenia wielkanocne, które sprawiły radość i
wzruszenie Pani Anieli i Pani Wacławie.
Warto być życzliwym!
FROHE OSTERN!
Wesołych Świąt życzą uczniowie kl. VII oraz VIII wraz z nauczycielką
p. Magdą, tym razem inaczej, bo w języku obcym. :)
Magdalena Sokolnicka