W tym roku odbywał się od 5 do 20 października. Nasza szkoła podjęła 2 działania.
W klasach I - III, są to całoroczne zajęcia SCOTTIE GO! Ta gra edukacyjna uczy najmłodszych podstaw programowania.
Wraz z małym kosmitą uczniowie podróżują po świecie, poznając kraje na różnych kontynentach. Szukając części z maszyny kosmicznej dowiadują się wielu ciekawych rzeczy o kulturze, przyrodzie, zwyczajach panujących w owych krajach.
W klasach IV - VIII, uczniowie kodują wraz z BALTIM, SCRATCHEM w LOGOMOCJI. Tworzą gry edukacyjne dla młodszych kolegów.
Ponadto na robotyce, zajmują się programowaniem robota MINISUMO, przygotowując go do walk robotów. Działania związane z programowaniem odbywaja się pod czujnym okiem pani Marzeny Klauzińskiej, nauczycielki edukcji wczesnoszkolnej, edukacji komputerowej i informatyki. Dzięki niej, nasza szkoła od kilku lat aktywnie włącza się w się w różnorakie formy propagujące naukę programowania: CODE WEEK, HOUR OF CODE, KHAN ACADEMY
4 października 2019 r. uczniowie klas 6 i 8 SP pod opieką nauczycieli – p. Aliny Radziszewskiej, p. Pawła Gaciocha i p. Marzeny Lompy wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Olsztyna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, do którego dostarczane są odpady z 37 gmin. Główne cele ekolekcji organizowanych przez ZGOK to ochrona naszego środowiska, czyli uczenie od najmłodszych pokoleń w jaki sposób powinna przebiegać i czemu służy selektywna zbiórka odpadów, a także obniżenie kosztów gospodarowania odpadami w regionie centralnym. „Naszą misją jest stałe pogłębianie świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami. Od tego, jak mieszkańcy naszego Regionu będą segregować odpady, zależy, jak czyste i piękne środowisko będziemy mieli i jak wiele odpadów i surowców wtórnych będziemy w stanie pożytecznie przetworzyć, chroniąc jednocześnie naturalne zasoby Ziemi.” (źródło: zgok.olsztyn.pl/edukacja). Najpierw w sali konferencyjnej obejrzeliśmy prezentację dotyczącą ZGOK i właściwej gospodarki odpadami komunalnymi oraz poznaliśmy sposoby ich przetwarzania. Następnie, wyposażeni w kaski, kamizelki i maski, zwiedzaliśmy część produkcyjną Zakładu (m. in. miejsce dostawy odpadów zmieszanych, linię do doczyszczania odpadów segregowanych, dyspozytornię). Otrzymaliśmy również materiały edukacyjne: ulotki, magnesy, naklejki, by zawsze pamiętać jak wygląda system segregacji surowców. Po lekcji ekologii przyszedł czas na lekcję historii. Uczestniczyliśmy w projekcji filmu pt. „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, który w spektakularny sposób opowiada o początkach niepodległej Polski. To również film o młodym pokoleniu wkraczającym w dorosłość, o miłości, przyjaźni, marzeniach w trudnych czasach walki o wolność. Mądre i pożyteczne wyjścia poza szkołę – to jest to, co nasi uczniowie lubią najbardziej!
30 września 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej
okazji dziewczyny z poszczególnych klas obdarowały swoich kolegów życzeniami i
upominkami, a przedstawicielki SU przygotowały słodkie niespodzianki. Samorząd
Uczniowski ogłosił ten dzień – Dniem Muchy i Krawata i zachęcił wszystkich
kolegów i wszystkie koleżanki do wspólnego świętowania! Uczniowie ubrani w
muchę lub krawat prezentowali się wytwornie i elegancko, a przy okazji zadbali o
kulturę osobistą. Pamiętajmy, że savoir-vivre to sztuka życia!
Niech wie młodzież i maluszki,
że dzień krawata i muszki
będzie we wrześniu (trzydziestego),
a więc przebierz się kolego!
Mucha, krawat szyku doda.
Niech trwa na kulturę moda!
W nagrodę za udział w modowym szerzeniu kultury wszystkie osoby, które założyły
krawat lub muchę były zwolnione z odpytywania. Serdecznie dziękujemy tym, którzy
przyłączyli się do wspólnej zabawy! Samorząd Uczniowski ogłosił również wybory
idealnego chłopaka z klas od 0 do 8. Na gazetce szkolnej wywieszono cechy
idealnego chłopaka: szczery, ale nie do bólu; wesoły, ale nie świrus; miły, ale nie
lizus; konsekwentny, ale nie uparciuch; inteligentny, ale nie mądrala; odważny, ale
nie lekkomyślny. Każda dziewczyna miała czas na przemyślenie swojego wyboru.
30 września – zadaniem dziewczyn było wykrzyczenie imienia wybranego ideału z
klasy. Zwycięzcy: zerówka – Hubert Trybuszewski, kl. 1SP – Dominik Kęska, kl.
2SP – Hubert Grab, kl. 3SP – Mikołaj Teszner, kl. 4SP – Filip Muziński, kl. 5SP –
Aleksander Wójcicki, kl. 6SP – Paweł Puławski, kl. 7SP – Mateusz Bałdyga, kl. 8SP
– Kacper Kostyra. Gratulujemy!!
25 września 2019 r. uczniowie wraz z wychowawcami klas 0,I,II, III wyjechali na wspólną wycieczkę do Reszla i Świętej Lipki w ramach poznawania piękna naszej małej ojczyzny Warmii, oraz wzbogacania wiedzy o regionie warmińsko-mazurskim.
Na początku podróży przypomniano o zasadach bezpieczeństwa podczas wycieczek i zwiedzania. Po dojeździe do Reszla spotkaliśmy przewodnika, który pięknie opowiadał o zamku reszelskim z 1337r. Cała grupa zwiedziła zamkową wieżę i podziemne lochy. Tyle tajemnic kryje zamek w Reszlu, więc wszystkie dzieci słuchały z uwagą. Następnie dzieci obejrzały niezwykłą galerię obrazów i uczestniczyły w warsztatach plastycznych ,,Awangarda". Po tak ciekawie spędzonym czasie wycieczka przejechała do Świętej Lipki, by zwiedzić Sanktuarium Maryjne i wysłuchać koncertu organowego na niezwykłych i zabytkowych organach. Na zakończenie dzieci miały okazję kupić pamiątki z pobliskich kramików. Bogatsi o wiedzę o tak niezwykłych miejscach na Warmii przy pięknej słonecznej pogodzie powróciliśmy do naszej szkoły. To był wyjątkowy dzień. Pozdrawiamy słonecznie i polecamy zwiedzanie Reszla i Świętej Lipki.
B.A.C
25 września 2019 r. uczniowie klasy 7 SP pod opieką nauczycieli p. Urszuli Stachowskiej oraz p. Marzeny Lompy wzięli udział w XVII Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki. Było inspirująco, kreatywnie, wesoło i kolorowo. Tegoroczny program obejmował zajęcia tematyczne z kategorii: „Odkryj przyrodę” oraz „Pokochaj sztukę”. Najpierw gościliśmy w Olsztyńskim Planetarium, gdzie wzięliśmy udział w pokazie filmu „Las – zobaczyć niedostrzegalne” w reżyserii Adama Smoczyńskiego z muzyką i ścieżką dźwiękową Marcina Wawruka. To 22 minutowe, poetyckie widowisko zostało wykonane w technologii fulldome, co oznacza, że można wyświetlić go tylko na sferycznym, otaczającym widza z każdej strony, ekranie. Takim, w jakie wyposażone są planetaria astronomiczne. Twórcy filmu nagrywali las i zachodzące w przyrodzie zmiany przez ponad rok. Materiał filmowy zbierany był o różnych porach roku, dnia i nocy, na terenie typowo mazurskiego lasu. Łącznie przez blisko dwa lata wykonano setki tysięcy klatek filmu, ukazujących drzewa zarówno w ruchu jak i bezruchu. Dzięki temu Las pokazał swoje niedostrzegalne normalnie oblicze. Tak powstała idea Planety Las – z jednej strony zasadzonej i pielęgnowanej ręką człowieka, a z drugiej swobodnie kształtowaną przez siły przyrody. Jest to silny dowód na twórczą, rozmyślną i owocną działalność człowieka. Ponadto dzięki perspektywie patrzenia w lesie od dołu na sklepienie niebieskie, powstała ciekawa wizja plastyczna, która łączy przyrodę z niebem – pierwsza scena filmu to właśnie przejście z Drogi Mlecznej niemal pod stopy drzew. Kolejnym punktem programu były warsztaty pt. „Synteza sztuki”, na których uczniowie zapoznali się z osobą i twórczością wybitnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki – „ojca polskiej opery narodowej”. W trakcie zajęć siódmoklasiści mogli opracować wybrane utwory S. Moniuszki w wersji akustycznej i elektronicznej, a efekty swojej pracy uwieczniali poprzez zastosowanie różnych technik nagrywania wielośladowego w środowisku DAW. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach elementarnego ćwiczenia treningu improwizacji teatralnej. Gry improwizacyjne dają zastrzyk energii, poprawiają nastrój i pomagają nabrać do siebie dystansu. Podstawą improwizacji jest wydobywanie z każdego tego, co najcenniejsze, czyli indywidualności i spontaniczności. Ćwiczenia, w których braliśmy udział to m.in. „Dyrygent-opowiadanie improwizowanej historii”, „Lustro- odzwierciedlenie ruchu partnera”, „Freeze – Stopklatki, czyli ustawienie aktorów przez widza: Kim są? Dlaczego w takich pozycjach? Co mogą robić?”. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni, uśmiechnięci i bogatsi w wiedzę i doświadczenie!
21 września 2019 r. odbyły się XXVI Warmińskie Biegi Przełajowe „Droszewo
2019” - cykliczna, doroczna impreza, skierowana do uczniów szkół
podstawowych. W rywalizacji wzięło udział 446 uczennic i uczniów z terenu całego
województwa. W klasyfikacji generalnej Szkoła Podstawowa w Czerwonce
uplasowała się na siódmym miejscu, a w klasyfikacji powiatowej na czwartym.
Najlepszymi zawodnikami z naszej szkoły w poszczególnych kategoriach
wiekowych, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce byli: Mikołaj Teszner (kl. 3 SP)
– IV miejsce (Kat. II 800 m.), Julia Warmiak (kl. 6 SP) – X miejsce (Kat. III 800
m.), Milena Zielińska (kl. 7 SP) – V miejsce (Kat. V 1000 m.) oraz Rozalia Romańska
(kl. 8 SP) – X miejsce (Kat. V 1000 m.). Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla
wszystkich startujących w biegach!! Uczniów do zawodów przygotowali – p. Dariusz
Marchlewski i p. Paweł Gacioch.
Inicjatorami Warmińskich Biegów Przełajowych byli 25 lat temu Teresa (śp) i Dariusz Marchlewscy, dziś wspierają zawody pracą: nauczyciele SP Czerwonka oraz mieszkańcy wsi Droszewo. Po raz kolejny pojawiło się wiele osób dobrej woli pomogły w organizacji w różnych formach, rzeczowo i finansowo. Dzięki temu impreza jak zwykle miała odpowiednią do rangi oprawę. Każde dziecko zostało nakarmione (po biegu) i otrzymało pamiątkowy dyplom oraz nagrody za czołowe miejsca. Przy obsłudze biegów pracowało prawie 30 osób z Droszewa, Mojtyn, Węgoja i SP Czerwonka, oczywiście zapewniona była (zgodnie z przepisami) karetka i punkt medyczny, nad bezpieczeństwem dzieci czuwali strażacy i policjanci. Imprezę odwiedziło wielu znamienitych gości:
- przewodniczący WM SZS – Wacław Wasiela
- przewodnicząca Rady Miasta – Alina Radziszewska
- dyrektor SP Czerwonka – Małgorzata Żokowska
- członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego – Janusz Radziszewski
- sołtys Droszewa – Monika Wieczorek
Puchary i medale wręczały panie: przewodnicząca Rady Miejskiej w Biskupcu – Alina Radziszewska i dyrektor SP Czerwonka, Małgorzata Żokowska w towarzystwie przewodniczącego WM SZS, Wacława Wasieli i członka Zarządu Powiatu Olsztyńskiego – Janusza Radziszewskiego.
Duszą imprezy był oczywiście Dariusz Marchlewski (w jednej osobie koordynator, konferansjer i spec od logistyki), którego wkład pracy był ogromny.
"Osobne, serdeczne podziękowania za osobiste zaangażowanie kieruję do: Katarzyny Zielińskiej – Łada z rodziną, Piotra Włoch z rodziną, Mieczysława Nowakowskiego, Pawła Gaciocha, Moniki Wieczorek, Przemysława Mazgoła z rodziną, Wiktorii Lewandowskiej, mieszkańców Droszewa. Jak zwykle niezawodną pomoc medyczną zapewniła firma p. Radosława Migdał. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacyjnego sukcesu imprezy. Z takim zespołem ludzkim można porywać się na duże przedsięwzięcia bez jakiejkolwiek obawy. Nawet pogoda wstrzymała się z opadami do zakończenia zawodów. Po zmianie konwencji (z ilości, masowości na jakość) liczba uczestników zmniejszyła się, ale i tak jest to największa (pod względem frekwencji )impreza sportowa w Powiecie Olsztyńskim i jedna z największych w województwie. Walka trwała do ostatniego biegu." - Dariusz Marchlewski
ŹRÓDŁO:
18 września 2019 r. uczniowie klas 1-8 Szkoły Podstawowej w Czerwonce
wybrali nowy skład Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została
Adrianna Wasilewska, zastępcami – Julia Starzyńska i Kornelia Chodań,
sekretarzami – Wiktoria Lewandowska i Rozalia Romańska.
W dniach 11-17 września w naszej szkole trwała kampania wyborcza,
podczas której kandydatki promowały swoje programy wyborcze.
Przedstawiały propozycje działań na rzecz szkoły i zachęcały
do udziału w wyborach. Serdecznie gratulujemy odwagi wszystkim
kandydatkom oraz życzymy kreatywnych pomysłów, motywacji
i wytrwałości w realizowaniu działań!
6 września 2019 r. w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory opiekunów
Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020. Uczeń, który brał udział w
głosowaniu, otrzymał kartę wyborczą, na której znajdowały się nazwiska 14
kandydatów. Każdy z wyborców dysponował dwoma głosami, które mógł przekazać
wybranym przez siebie nauczycielom. Po wypełnieniu karty do głosowania,
uczniowie wrzucali je do przenośnej Urny Wyborczej. Nad prawidłowym przebiegiem
głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie: nauczyciele – p. Alina
Radziszewska i p. Paweł Gacioch oraz przedstawiciele uczniów – Julia Warmiak,
Maja Purzycka i Wiktoria Lewandowska. Po oddaniu głosów przez wszystkich
uprawnionych uczniów nastąpiło zliczenie kart wyborczych i spisanie protokołu.
Nowymi opiekunami SU zostali wybrani – p. Marcin Zegarowicz i p. Marzena
Lompa. Serdecznie gratulujemy! 9 września 2019 r. dla wszystkich chętnych
uczniów z klas VI-VIII ogłoszono wybory na przewodniczącego SU i jego zastępców.
Zadaniem kandydatów było przygotowanie plakatu wyborczego – prezentacji
własnej osoby oraz propozycji działań na rzecz szkoły. W wyborach do SU
wystartowały: Julia Starzyńska z kl. VII oraz Wiktoria Lewandowska, Rozalia
Romańska, Adrianna Wasilewska i Kornelia Chodań z kl. VIII. Kampania wyborcza
trwa do 17 września.
18 września 2019 r. poznamy nowy skład Samorządu Uczniowskiego!
Od 13 do 20 sierpnia 2019 roku w Ostródzie odbywał się XV Międzynarodowy
Festiwal Szachowy. W imprezie uczestniczyli zawodnicy z całego kraju, niektórzy z
bardzo wysokim rankingiem. W programie było aż sześc turniejów, w tym trzy
skierowane do dzieci i młodzieży. Z dumą informujemy, że uczennica kl. 3 SP – Maja
Woytitzki w swojej grupie wiekowej (Nadzieje do 8 lat) zajęła w turnieju III miejsce!
Maja i Sophie Woytitzki reprezentowały Biskupiec również na Mistrzostwach Polski
Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Rzeszowie, które odbywały się
w dniach 29.08.-01.09.2019 r.
Maju, serdecznie gratulujemy pasji i talentu i życzymy Ci dalszych sukcesów!
2 września 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku
szkolnego. W tym roku Szkoła Podstawowa w Czerwonce rozpoczęła nową kartę w
swojej historii – wszystkich uczniów, rodziców, pracowników szkoły powitała nowa
Pani Dyrektor Małgorzata Żokowska. Nowy rok szkolny to dla każdego ucznia
czas nowych przyjaźni, chwile pełne dobrej zabawy, radość ze zdobywania wiedzy,
nowe wyzwania, odkrywanie ciekawości świata…Pani Dyrektor życzyła uczniom
zdobycia jak najlepszych wyników w nauce (zwłaszcza ósmoklasistom) oraz
rozwijania swoich pasji; nauczycielom – wytrwałości i satysfakcji; rodzicom –
pociechy i dumy z dzieci. Dyrektor Szkoły wspomniała, że dla Polaków początek
września to czas szczególny – rozpoczęcie II wojny światowej i bohaterska postawa
polskich żołnierzy, którzy walczyli o to, abyśmy mogli bezpiecznie, w wolnym kraju,
uczyć się i pracować. Pani Małgorzata Żokowska wyraziła nadzieję, że godziny
spędzone w murach naszej szkoły staną się dla uczniów przepustką do jak
najlepszej przyszłości i przygotowaniem do spełniania marzeń.
UWAGA! Harmonogram przewozów w roku szkolnym 2019/2020 obowiązuje
od 3 września 2019 r.:
Dyrektor i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Czerwonce serdecznie zapraszają na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2 września 2019 r. o godz. 9:00. Harmonogram przewozów w tym dniu:
19 czerwca 2019 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. W pierwszej części apelu uczniowie klasy ósmej oraz trzeciej gimnazjum oficjalnie pożegnali się z wychowawcami, panią dyrektor, nauczycielami, pracownikami szkoły oraz młodszymi koleżankami i kolegami. Uczniowie wspólnie przygotowali humorystyczny program artystyczny, chcąc w ten sposób wyrazić wdzięczność za lata spędzone razem, przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Po występie wychowawcy klas wraz z panią dyrektor wręczyli wszystkim absolwentom świadectwa i nagrody książkowe, a rodzicom listy gratulacyjne i podziękowania. W tym roku szkolnym Statuetkę Najlepszego Absolwenta otrzymali: Karol Bełdowski z kl. 8SP i Amelia Kwiatkowska z kl. 3G. W drugiej części uroczystości wychowawcy poszczególnych klas wręczyli uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu, a także za stuprocentową frekwencję. Pani Dyrektor Małgorzata Flont wręczyła nagrody książkowe ufundowane przez Panią Poseł Urszulę Pasławską. Nagrody otrzymali m. in. uczniowie, którzy uzyskali 100% na egzaminie gimnazjalnym (język angielski) – Anna Łyczak, Agnieszka Jędrzychowska i Dawid Bałdyga. Tradycyjnie, nauczyciel wychowania fizycznego p. Dariusz Marchlewski wręczył statuetki najlepszym sportowcom naszej szkoły. Wśród uczniów szkoły podstawowej zwyciężyli – Paulina Chamyga i Michał Purpurowicz, a w gimnazjum – Amelia Kwiatkowska, Anna Grzybowska i Kamil Uzorko. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Absolwentom życzymy powodzenia w nowej szkole. Udanych i bezpiecznych wakacji!
W dniach 14-16 czerwca w Ostródzie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego w szachach klasycznych. Z dumą informujemy, że Mistrzynią Województwa w kat. D9 została Maja Woytitzki - uczennica klasy 2SP !! Miło jest nam również poinformować, że siostra Mai - Sophie Woytitzki w tej samej kategorii zajęła 5 miejsce! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
Co roku w szkole przeprowadzana jest wśród uczniów ankieta dotycząca zajęć dodatkowych dla uczniów zgodnie z ich zainteresowaniami. Najpopularniejsze to oczywiście zajęcia sportowe, ale nie brakuje także fanów muzyki, plastyki, robotyki, czy kółek przedmiotowych: przyrodnicze, matematyczne, polonistyczne...itd.
Uczniowie klasy II wybrali zajęcia artystyczne, na których śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach, malowali, projektowali i rozwijali zainteresowania teatralne. Pod okiem pani Marzeny Klauzińskiej, w ramach zakończenia zajęć artystycznych, przygotowali przedstawienie "Bal na pożegnanie jesieni", z wykorzystaniem scenariusza autorstwa Doroty Dankowskiej.
Obejrzeli je uczniowie, nauczyciele i rodzice. Mali artyści wykorzystali w przedstawieniu wszystkie elementy zajęć: śpiew, taniec, instrumenty... W przygotowaniu kostiumów pomagali rodzice dzieci. Widzowie nagrodzili małych artystów gromkimi brawami, a pani dyrektor Małgorzata Flont pochwaliła pracę uczniów i zaproponowała, aby dalej się rozwijali w tym kierunku i prezentowali jak najczęściej w szkole i poza nią.
Już we wrześniu planowany jest wyjazd naszych uczniów do przedszkoli i szkół w Biskupcu. POWODZENIA!!
Deszczowa muzyka - kołysanka
Chodźmy do parku - akompaniament instrumentalny
Czerwiec, to czas zarezerwowany przez nauczycieli i wychowawców klas na "lekcje w terenie", albo "zielone szkoły". Uczniowie klas młodszych mieli zaplanowane jednodniowe, wyjazdowe zajęcia na każdy miesiąc. Starsza młodzież młodzież także korzystała z wyjazdów jednodniowych, ale na maj i czerwiec zaplanowali dłuższe pobyty poza szkołą.
Zielona Szkoła - integracja grup klasowych; rozwijanie wiedzy przyrodniczej i historycznej, kompetencji językowych; zajęcia artystyczne oraz sportowo-rekreacyjne: IIIG - Kraków-Ustroń, IV-VIII - Malbork, Nowa Holandia, V,VI i VIII - Królewska Sosna.
Ostatnie zajęcia z typu "lekcje w terenie" dla klas 0-IV , to krajoznawcza wyprawa do Torunia. Tam uczniowie oprócz zwiedzanie Torunia mieli także w programie warsztaty wypieku piernika w Toruńskiej Piekarni Mistrza Bogumiła, wizytę w Domu Legend Toruńskich, zwiedzanie starówki z przewodnikiem utrwalające miejsca z poznanych legend oraz wizytę w Muzeum Piernika.
Warsztaty wypieku pierników
Dom Legend Toruńskich
Spacerkiem po Toruniu
Ahoj przygodo! Wycieczka szkolna do Malborka i "Zielona Szkoła"
w Królewskiej Sośnie
Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.
Z tej okazji mieliśmy cykl działań zorganizowanych dla uczniów klas 0-III.
15 maja - uczniowie odwiedzili Muzeum Przyrody w Olsztynie, gdzie wzięli udział w interesujących warsztatach na temat "Mieszkańcy lasu". Połączenie obrazu, dźwieku i zabawy edukacyjnej, to dało naszym młodym Tropicielom wiele rodości. Uczniowie dowiedzieli się nowych, ciekawych faktów z życia lasu. Uwieńczeniem zajęć było oglądanie eksponatów zwierząt zgromadzonych w muzeum, które związane są z naszym regionem. Z ciekawością zajżelismy też na wernisaż wystawy "Zwierzęta z dalekich stron".
17 maja - gościliśmy w szkole panią leśnik, p. Katarzynę, z Nadleśnictwa Wipsowo, która także przybliżyła uczniom las. Zajęcia edukacyjne dotyczyły roslinności leśnej - "Warstwy lasu".
Istotnym elementem spotkania były ciekawostki związane z niezapominajką. Uczniowie z tej okazji ubrali się w barwy charakterystyczne dla tego maleńkiego kwiatka. Przygotowali wierszyki, rymowanki i okrzyki, które zaprezentowali na spotkaniu. Punktem kulminacyjnym okazało się sadzenie drzewek. Kolorowy korowód z radosnymi okrzykami i piosenkami na ustach przeszedł ze szkoły do wyznaczonego miejsca i tam wspólnie zasadzili 4 świerki - prezent przywieziony przez gościa.
I to jeszcze nie koniec...cdn... Zajrzyjcie do albumu zdjęciowego, aby szerzej zapoznać się z naszą relacją.
Projekt związany jest z zadaniami edukacyjnymi w klasach 0 - III i ma na celu
przybliżenie uczniom regionu, w którym żyjemy. W tym roku wybraliśmy się
do stolicy Warmii - Olsztyna. Zwiedzaliśmy Zamek, w którym mieszkał
i pracował Mikołaj Kopernik - polski astronom...
Warmia...
– kraina historyczna w województwie warmińsko-mazurskim, jedna z krain regionu
historycznego Prusy. Teren Warmii odpowiada obszarowi dominium biskupów
warmińskich w granicach państwa zakonu krzyżackiego, a następnie biskupiego
Księstwa Warmińskiego w obrębie Korony Królestwa Polskiego. Wikipedia
Mamy na Warmii 12 miast.
Najbliżej Czerwonki leżą: Biskupiec, Jeziorany, Barczewo....
Czy potraficie wymienić pozostałe miasta?
Zerówka z wielkim entuzjazmem odkrywała tajemnice kryjące się
w Olsztyńskim zamku i na jego dziedzińcu.