Z dumą informujemy, że uczennica naszej szkoły
Maja WoytitzkI zajęła III miejsce
w VII Otwartych Mistrzostwach Edukacji
Wczesnoszkolnej w szachach szybkich, które
odbyły się 10 listopada 2018 r. w SP 30 w Olsztynie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
30 października 2018 r. w ramach kolejnej edycji Lekcji dla Rodaka dwie uczennice naszej szkoły-Amelia Kwiatkowska i Anna Łyczak (klasa 3G) wraz z opiekunem p. Ewą Šrajerovą zostały zaproszone na wyjątkową lekcję w Senacie RP w Warszawie. Celem wszystkich tego rodzaju lekcji jest rozpropagowanie idei repatriacji Polaków z Kazachstanu, poinformowanie jak największej ilości osób o ich losie i historii oraz przygotowanie warunków na ich przyjazd. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął między innymi Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Olsztyna. Bardzo serdecznie powitał nas Pan Marszałek Senatu – Stanisław Karczewski. W lekcji wziął udział jeszcze jeden senator, a także historyk pan dr Wyszyński, współtwórca ustawy repatriacyjnej. W trakcie lekcji studenci z Kazachstanu studiujący obecnie w Łodzi – stypendyści Fundacji - przedstawili prezentację dotyczącą ich rodzin i losów Polaków zesłanych do Kazachstanu. Reprezentantka naszej szkoły Amelia Kwiatkowska zaśpiewała trzy pieśni patriotyczne, za które otrzymała wiele ciepłych słów pełnych aplauzu i zachwytu. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzenia całego Senatu i Sejmu oraz zapoznania się z ich funkcjonowaniem. Oprowadzali nas przewodnicy, młodzi absolwenci historii. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na obiad w restauracji sejmowej. W lekcji uczestniczyło około 150 uczniów z całej Polski wraz z opiekunami. Wszystko zorganizowała i koordynowała Pani Prezes Fundacji – Joanna Wilk-Yaridis. Pani Joasiu, dziękujemy!!!
p. Ewa Šrajerová
Po raz kolejny włączamy się do Europejskiego Tygodnia Kodowania.
W 2018 roku Tydzień Kodeksu UE odbędzie się w dniach
6-21 października.
Tydzień Kodeksu UE to oddolny ruch, który celebruje kreatywność,
rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie
i inne działania technologiczne. Tym razem będziemy tworzyć
Multimedialne komiksy w Scratch na bazie literatury -
bajek, baśni, wierszy, aby dać uczniom możliwość odkrywania cyfrowej
kreatywności i kodowania.
O naszym wydarzeniu można się dowiedzieć ze strony Code Week UE.
Inicjatywę podjęła pani mgr Marzena Klauzińska wraz z uczniami klas IV - VIII.
27 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Czerwonce odbył się koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prowadzącymi byli p. Edyta Grzybowska i p. Paweł Gacioch. W nastrojowy patriotyczny klimat wszystkich zebranych gości wprowadziła Paulina Borzymowska – absolwentka naszej szkoły, która wykonała utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Następnie uroczyście odśpiewano Hymn Polski. Koncert ten był nie tylko okazją do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również do przybliżenia zebranym gościom naszego dorobku kulturowego. Był on poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Czerwonce przygotowała prezentację na temat życia i twórczości tego artysty. Uczniowie szkoły muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu pod kierunkiem Pani Profesor Małgorzaty Staniszewskiej-Skitek przenieśli zebranych w piękny świat muzyki klasycznej. Zaprezentowali nie tylko utwory Fryderyka Chopina, ale również Siergieja Rachmaninowa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwika van Beethovena i Johannesa Brahmsa. Magicznych przeżyć i wzruszających chwil dostarczyli: Paulina Borzymowska, Rita Ljósheim, Malwina Pakuła, Michał Szewczyk, Miłosz Koślak, Anna Bafia. Był to pierwszy koncert muzyki klasycznej w naszej miejscowości, ale mamy nadzieję, że nie ostatni i że zobaczymy się ponownie za rok w tak samo licznym lub większym gronie. Organizatorem wydarzenia był pan Ryszard Borzymowski - koordynator grupy artystycznej "Warmińska Kuźnia" z Czerwonki. Współorganizatorami byli: burmistrz Biskupca p. Kamil Kozłowski, sołtys sołectwa Czerwonka p. Roman Gacioch i dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerwonce p. Małgorzata Flont.
5 października 2018 r. uczniowie kl. 6, 7, 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum wraz z wychowawcami i nauczycielem historii – p. Pawłem Gaciochem, wzięli udział w „żywej lekcji historii i patriotyzmu”. Wszystkie punkty programu wycieczki do Gdańska były związane z tematem II Wojny Światowej. Najpierw uczestnicy wycieczki zwiedzali Muzeum Stutthof w Sztutowie – dawny niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Muzeum upamiętnia cierpienie Polaków, Żydów i obywateli blisko 30 innych narodowości, którzy stracili życie w obozie w latach 1939-1945. Zwiedzanie obejmowało: część SS-mańską z kantyną obozową i bunkrami, Bramę Śmierci, blok kwarantanny, w którym przewodnik opowiedział o genezie i etapach funkcjonowania obozu, blok kobiecy, gdzie można było zapoznać się z warunkami życia więźniów, komorę gazową i krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu. Następnie uczniowie zwiedzali wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa jest sercem Muzeum, zajmuje powierzchnię prawie 5 tys. m², co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Tworzą ją trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycje opowiadają o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów oraz ok. 240 nowoczesnych stanowisk multimedialnych, dzięki którym można przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. Wystawa główna ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. Następnym punktem programu był rejs statkiem po porcie Gdańskim do Westerplatte – symbolu walki o wolność i miejsca, od którego wszystko się zaczęło… Uczniowie wrócili z wycieczki nie tylko bogatsi w wiedzę historyczną , ale przede wszystkim pełni wzruszenia, refleksji i patriotycznej dumy.
29 września 2018 r. w nowej hali sportowej odbył się Międzyszkolny Turniej
Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Biskupca. Z dumą informujemy,
że w kategorii „Klasa V-VI” reprezentanci naszej szkoły zdobyli
zaszczytne I miejsce! W kategorii „Klasa VII-VIII” nasi uczniowie zajęli II miejsce,
a w kategorii „Gimnazjum” – I miejsce! Najlepszymi zawodnikami turnieju
w swojej kategorii wiekowej zostali: Julia Starzyńska, Denis Szumski,
Amelia Kwiatkowska i Sebastian Bełdowski.
Uczniów przygotowali – p. D. Marchlewski i p. P. Gacioch.
Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów!
28 września 2018 r. uczniowie klasy 3G pod opieką wychowawcy – p. Doroty Myszko-Wierzuk
oraz nauczyciela biologii – p. Ewy Śrajerovej, wzięli udział w warsztatach naukowych pt.
„Poznaj tajemnice zapisane w swoich genach”, które przeprowadzili pracownicy
naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ramach Olsztyńskich Dni Nauki. Kwas
deoksyrybonukleinowy (DNA) to cząsteczka chemiczna będąca nośnikiem informacji
genetycznej. W sekwencji nukleotydów tworzących DNA zapisane są tajemnice naszego
pochodzenia, potencjalnych zdolności i umiejętności, naszych skłonności i zachowań oraz
niestety predyspozycje do niektórych chorób. Do poznania tych tajemnic służą techniki biologii
molekularnej i diagnostyki DNA, z którymi nasi uczniowie zapoznali się w trakcie zajęć. Mogli
również samodzielnie wyizolować własny materiał genetyczny oraz przeprowadzić test
diagnostyczny DNA określający potencjalne predyspozycje i skłonności do m. in. uzależnień,
metabolizmu alkoholu i oporności na zakażenie wirusem HIV.
26 września 2018 r. uczniowie klas 6 i 8 SP uczestniczyli w XVI edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Tegoroczny program obejmował zajęcia tematyczne z kategorii „Zostań humanistą” oraz „Odkryj przyrodę”. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach historycznych pt. „Szpieg w muzeum” . Zajęcia miały formę aktywnego zwiedzania Muzeum Warmii i Mazur – uczestnicy wcielili się w detektywów i rozwiązywali zagadki związane z osobą Mikołaja Kopernika, a klucz do nich stanowiły eksponaty zgromadzone na wystawach muzealnych. Następnie odbyło się „Spotkanie z książką hybrydową – tłumaczoną na polski język migowy”. Dzięki tym zajęciom uczniowie dowiedzieli się, czym jest książka hybrydowa oraz mieli możliwość nauki języka migowego. Była to ważna lekcja tolerancji i poznawania nowych form książki. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w pokazie pt. „Odkrywamy odnawialne źródła energii”. Za pomocą unikatowej w skali kraju mobilnej plaformy edukacyjnej OZE poznali różnego typu urządzenia do produkcji energii - kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny, powietrzną pompę ciepła, generator wiatrowy oraz zapoznali się z czynnikami zagrażającymi środowisku, a szczególnie powietrzu.
25 września 2018 r. uczennice z klasy 3 gimnazjum wraz z nauczycielem p. Ewą Śrajerovą –reprezentowały naszą szkołę na „Lekcji dla Rodaka”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 30 w Olsztynie. Jest to już druga edycja tej szlachetnej akcji. „Lekcja dla Rodaka” to cykle spotkań z uczniami, którzy poprzez historie opowiedziane przez ich starszych kolegów z Kazachstanu, Mołdawii czy Białorusi poznają losy Polaków poza granicami kraju. W poprzednim roku szkolnym w programie wzięło udział ponad 50 szkół z całej Polski – w tym Szkoła Podstawowa w Czerwonce.
Takie spotkania przygotowują Polaków na przyjęcie repatriantów ze Wschodu. Akcję objęli swoim patronatem m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Cele Akcji Lekcja dla Rodaka:
– Przygotowanie społeczeństwa polskiego na powrót Rodaków z Kazachstanu
– Przygotowanie warunków i stworzenie przyjaznej atmosfery dla powracających Rodaków
– Integracja społeczności lokalnych z Polakami z Kazachstanu.
– Rozwój Kultury oraz upowszechnienie historii Polski.
Link Fundacji dla Rodaka: http://www.fundacjadlarodaka.pl
22 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV Warmińskich
Biegach Przełajowych „Droszewo 2018” na 100-lecie Odzyskania Niepodległości
naszej Ojczyzny. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. W imprezie uczestniczyło
prawie pół tysiąca młodych biegaczy ze szkół podstawowych, którzy startowali
w kilku kategoriach wiekowych. W klasyfikacji generalnej SP Czerwonka zajęła
wysokie 3 miejsce! Najlepszymi w poszczególnych kategoriach wiekowych, którzy
uplasowali się w pierwszej dziesiątce byli: Magdalena Werner – 8 miejsce (kat. III dz. rocznik
2006-2007), Mikołaj Dziadura – 7 miejsce (kat. IV chł. rocznik 2006-2007),
Kornelia Chodań – 3 miejsce i Paulina Chamyga – 7 miejsce (kat. V dz. rocznik 2004-2005),
Jakub Kotowicz – 2 miejsce i Michał Kajomof – 4 miejsce (kat. VI chł. Rocznik 2004-2005).
W kategorii dodatkowej dla uczniów gimnazjum, uczennica kl. 3G Sara Prusińska
zajęła 1 miejsce! Nagrodę im. Teresy Marchlewskiej otrzymała najmłodsza
uczestniczka zawodów – Sophie Woytitzki (kl. 2SP). Serdeczne gratulacje
i wyrazy uznania dla wszystkich startujących w biegach! Uczniów do zawodów
przygotowali – p. Dariusz Marchlewski i p. Paweł Gacioch.
Zarówno trenerom, jak i biegaczom życzymy dalszych sukcesów.
ORGANIZATORZY I WSPÓŁORGANIZATORZY: Warmińsko – Mazurski Szkolny Związek Sportowy;
Warmińsko – Mazurskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe; Starostwo Powiatowe w Olsztynie;
Gmina Biskupiec; Rada M – G Zrzeszenia LZS w Biskupcu; Biskupiecki SZS w Biskupcu;
Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu; Szkoła Podstawowa w Czerwonce; Sołectwo,
OSP i Droszewo; Biskupiecka Federacja Sportu.
Konferencja „1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra”
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w związku z ogłoszonym przez minister Annę Zalewską Ogólnopolskim Dniem Tornistra Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital dziecięcy w Olsztynie organizują konferencję, na którą zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli, pielęgniarki i higienistki szkolne oraz rodziców, w sposób szczególny z Rad Rodzicielskich. Konferencja odbędzie się 1 października 2018 r. o godz. 14:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, w sali nr 52.
PARK DZIKICH ZWIERZĄT w KADZIDŁOWIE
W naszej szkole prowadzimy zajęcia edukacyjne w róznej formie. Jedną z ulubionych są lekcje w terenie. Właśnie dlatego uczniowie klas 0-III, pod czujnym okiem swoich pań wychowawczyń wybrali się 19 IX do Kadzidłowa, leżacego na terenie Puszczy Piskiej.
Tam pośród pól i łąk na wilohektarowym terenie dzieciaki przeżyły wspaniałą przygodę spotkania oko w oko z różnymi zwierzętami. Po terenie mogły poruszać jedynie z przewodnikiem, który przybliżał zwyczaje poszczególnych gatunków. Dodatkową atrakcją było karmienie i głaskanie osłów, saren, jeleni, kóz podczas spaceru po wybiegu. Wiele spotkanych tam osobników należy już niestety do gatunków zagrożonych wyginięciem, jak wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek czy kurak leśny. Odwiedzając park, dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak ważna jest ochrona dzikiej przyrody.
Nasza szkoła czynnie uczestniczy w działaniach związanych z obchodami 100 - lecia niepodległej Polski.
Z tej okazji proponujemy i organizujemy rózne działania i akcje:
"Polska flaga w każdym domu!",
"Kotylionada",
"Spotkanie ze 100 latkiem",
"Złóż życzenia Niepodległej",
"Dzień w stroju biało-czerwonym",
"kamienna tablica" upamiętniająca 100 lat Niepodległości,
7 września 2018 r. w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory opiekunów Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019.
Każdy uczeń, który brał udział w głosowaniu, otrzymał kartę wyborczą, na której znajdowały się nazwiska 12 kandydatów. Każdy z wyborców dysponował dwoma głosami, które mógł ofiarować wybranym przez siebie nauczycielom. Po wypełnieniu karty do głosowania uczniowie wrzucali je do przenośnej Urny Wyborczej.
Głosowanie odbyło się w punkcie wyborczym – sali gimnastycznej. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie: nauczyciele – p. Alina Radziszewska i p. Marzena Lompa oraz przedstawiciele uczniów – Anna Łyczak, Paulina Chamyga i Joanna Chankowska.
W głosowaniu udział wzięło 110 uczniów, oddano 109 poprawnych głosów, 1 głos był nieważny. Po oddaniu głosów przez wszystkich uprawnionych uczniów nastąpiło zliczenie kart wyborczych i spisanie protokołu.
Nowymi opiekunami SU zostali wybrani – p. Paweł Gacioch i p. Marcin Zegarowicz! Serdecznie gratulujemy i życzymy motywacji oraz wytrwałości w realizowaniu działań!
Dyrektor i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Czerwonce serdecznie zapraszają na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 03.09.2018 r.o godz. 9.00. Przed apelem odbędzie się Msza Św. w kaplicy - godz. 8.30. Harmonogram przewozów w tym dniu: Rozpoczecie_roku_szkolnego.doc
UWAGA! Podręczniki do religii zakupują Rodzice. Pozostałe podręczniki wraz z ewentualnymi ćwiczeniami zapewnia szkoła. Poniżej znajduje się wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2018/1019: ZESTAW_PODRECZNIKOW_2018-2019.docx