STREFA UCZNIA

Dbam o siebie

„ZABIERAM DO SZKOŁY DRUGIE ŚNIADANIE” - 

materiały do poczytania:

Należy uwzględniać w całodziennej racji pokarmowej produkty z każdej z grup:

Produkty zbożowe (węglowodanowe) powinny stanowić główne źródło energii i powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje – pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony. Zaleca się, aby produkty te były jak najmniej przetworzone, gruboziarniste a pieczywo pochodziło z jak najmniej przetworzonych mąk gruboziarnistych, razowych, które są jednocześnie  źródłem węglowodanów złożonych (skrobi) i błonnika regulującego pracę przewodu pokarmowego. Produkty zbożowe wysoko przetworzone, np.: białe pieczywo - bułki, biały ryż itp., powinny być spożywane okazjonalnie, ponieważ aktualne dane epidemiologiczne wskazują,  że duża ilość skrobi w diecie pochodzącej z wysoko przetworzonych zbóż, jest związana z wysokim ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz choroby niedokrwiennej serca.

Produkty węglowodanowe, oprócz skrobi i błonnika, są również dobrym źródłem białka roślinnego, ale o niepełnej wartości biologicznej (niedobór lizyny i tryptofanu), a także witamin z grupy B – głównie B1, B2, B6 i PP. Zawierają one też pewne ilości składników mineralnych.

 

Warzywa lub owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku. Są one bogatym  źródłem witamin (zwłaszcza witaminy C, beta-karotenu i innych karotenoidów), soli mineralnych i błonnika. Witaminy i flawonoidy zawarte w warzywach i owocach mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Potas, występujący w sporych ilościach w warzywach, obniża ciśnienie krwi. Błonnik w nich zawarty nie tylko reguluje pracę przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, ale także obniża stężenie cholesterolu w surowicy krwi i poprawia tolerancję glukozy. Błonnik zapobiega również nowotworom jelita grubego. Najlepiej, aby warzywa spożywane były głównie w postaci surowej lub gotowane na parze (bez zasmażek). Jedną porcję owoców może stanowić porcja soku zawierający naturalnie występujące cukry, natomiast porcję warzyw sok warzywny bez dodatku soli. Godne polecenia są również owoce i warzywa mrożone. Warto pamiętać, że owoce są bardziej kaloryczne, ponieważ większość zawiera spore ilości cukrów prostych.

 

Mleko i przetwory mleczne  są źródłem  łatwo przyswajalnego wapnia, na które zapotrzebowanie w okresie intensywnego wzrostu (dojrzewanie) jest u nastolatków wysokie i wynosi 800 – 1300 mg/dobę. Mleko jest również źródłem wysokowartościowego białka i witamin z grupy B oraz witamin A i D. Należy jednak pamiętać,  że pełnotłuste produkty mleczne zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych 26 nasyconych. Z tego względu lepszym wyborem będzie mleko i jego przetwory o obniżonej zawartości tłuszczu. Osobom dorosłym zaleca się spożywanie dwóch porcji produktów mlecznych, natomiast młodzież, kobiety ciężarne i karmiące matki powinni spożywać 3-4 porcje mleka i jego przetworów. Bardzo korzystne jest stosowanie obok mleka , serów twarogowych i fermentowanych napojów mlecznych (jogurty, kefiry).

 

Produkty białkowe - mięso (czerwone, drób) i  przetwory, ryby, jaja  powinny być spożywane w dwóch porcjach w ciągu dnia. Są one produktami bogatymi w  łatwo przyswajalne żelazo, pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B – głównie wit. B12, B6, PP. Należy wybierać chude gatunki i spożywać je z umiarem. Wysokie spożycie mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina, baranina) i jego przetworów jest związane z ryzykiem rozwoju miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca, ze względu na dużą w nich zawartość tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Ryby i drób zawierają mniej tłuszczów nasyconych a więcej nienasyconych w porównaniu z mięsem czerwonym. Spożywanie ryb, szczególnie morskich co najmniej 2 razy  w tygodniu, zamiast mięsa jest korzystne , ze względu na obecność w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka w tym  rozwoju mózgu i procesów widzenia. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 korzystnie wpływają na krzepliwość krwi w układzie krwionośnym i poziom lipidów w surowicy oraz odporność organizmu. Dobrym źródłem białka, ale o mniejszej wartości  żywieniowej są również nasiona roślin strączkowych, szczególnie soja, które mają także znaczenie w profilaktyce miażdżycy. Nasiona roślin strączkowych i jaja mogą być zamiennikami produktów mięsnych.

Tłuszcze – obok węglowodanów stanowią główne źródło energii. Tłuszcze roślinne mają duże znaczenie w prawidłowej diecie dzieci  przede wszystkim ze względu na zawartość  w nich niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tłuszcze te zmniejszają także ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca w wieku dorosłym. Tłuszcze zwierzęce powinny być natomiast spożywane w umiarkowanych ilościach, ponieważ podnoszą one poziom cholesterolu  w surowicy , który może odkładać się w naczyniach krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej.  Nie można zapominać,  że tłuszcze to produkty wysokoenergetyczne, stanowiące                o kaloryczności potraw. Z tego względu ich ilość musi być indywidualnie dopasowana. Badania spożycia pokazują,  że ponad 50% spożywanego tłuszczu stanowi tzw. tłuszcz ukryty, występujący w produktach, lecz niewidoczny „na pierwszy rzut oka” np.  żółte 27 sery czy śmietana. Natomiast tłuszcze widoczne, to oleje roślinne, miękkie margaryny (zalecane do spożycia) oraz masło, smalec, tłuszcz  w mięsie i wędlinach. Zaleca się spożywanie tłuszczów roślinnych, w tym olejów:  słonecznikowego, sojowego, rzepakowego, a także oliwy z oliwek oraz miękkich margaryn wysokiej jakości (bez kwasów trans).

 

Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu, stanowi około 60% masyciała dorosłego człowieka.  Jej obecność jest niezbędna dla jego prawidłowegofunkcjonowania ze względu na kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych oraz udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organizmie. 

Według najnowszych zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności osoby dorosłe powinny wypijać około 2 litrów płynów dziennie, a dzieci i młodzież w wieku szkolnym - co najmniej 1,5 litra. Najbardziej uniwersalną i odpowiednią dla wszystkich grup ludności do spożycia jest woda mineralna i źródlana o niskim bądź średnim stopniu mineralizacji, przy czym woda  średnio i wysoko zmineralizowana nie powinna być podawana dzieciom poniżej 1 roku życia.  Zwiększona ilość  płynów jest konieczna w czasie upałów oraz podczas chorób przebiegających z gorączką, wymiotami lub biegunką. Również przy dużej aktywności fizycznej i poceniu się należy uzupełniać wodę w większej niż zwykle ilości. Wodę można przyjmować w postaci różnych płynów a także wraz z  żywnością (w Polsce średnio do 0,7 l/dobę). Produkty zawierające większe ilości wody to głównie owoce i warzywa., a najpopularniejszą potrawą jest zupa.

 

WITAMINY – zawartość w 100 g owoców, warzyw

 

Witamina A

Marchew

1656 µg

 

Mango

392 µg

Liść pietruszki

902 µg

 

Morele

254 µg

Jarmuż

892 µg

 

Papaja

200 µg

Szpinak

707 µg

 

Melon

183 µg

Boćwina

670 µg

 

Brzoskwinia

99 µg

Szczaw

641 µg

 

Gujawa

79 µg

Szczypiorek

567 µg

 

Śliwki

49 µg

Witamina E

Liść pietruszki

3,16 mg

 

Czarne jagody

1,88 mg

Papryka zielona

3,1 mg

 

Nektaryna, papaja

1,8 mg

Papryka czerwona

2,9 mg

 

Awokado

1,3 mg

Korzeń pietruszki

2,01 mg

 

Mango

1,0 mg

Szpinak

1,88 mg

 

Brzoskwinia

0,96 mg

Szparagi

1,8 mg

 

Gujawa

0,9 mg

Jarmuż, kapusta czerwona

1,7 mg

 

Śliwki

0,86 mg

Witamina B1, (tiamina)

Soczewica czerwona

1,072 mg

 

awokado

0,110 mg

Soja

0,69 mg

 

Mandarynki

0,105 mg

Groch

0,77 mg

 

Ananas

0,090 mg

Fasola

0,67 mg

 

Pomarańcze, porzeczki białe

0,080 mg

Groszek zielony

0,340 mg

 

Porzeczki czarne

0,062 mg

Koper ogrodowy

0,23 mg

 

Mango

0,060 mg

Czosnek

0,2 mg

 

Śliwki

0,059 mg

Witamina B2, (ryboflawina)

Soczewica

0,446 mg

 

Awokado

0,120 mg

Szczaw

0,298 mg

 

Banan

0,100 mg

Groch

0,280 mg

 

Poziomki

0,070 mg

Fasola

0,230 mg

 

Truskawki

0,065 mg

Jarmuż

0,200 mg

 

Maliny

0,062 mg

Szpinak

0,192 mg

 

Mango

0,060 mg

Soja

0,189 mg

 

Wiśnie

0,059 mg

Witamina B3 (PP, niacyna)

Bób

3,2 mg

 

Awokado

1,90 mg

Groch

3,10 mg

 

Gujawa

1,20 mg

Groszek zielony

2,70 mg

 

Brzoskwinia

0,97 mg

Fasola

2,20 mg

 

Morele

0,80 mg

Korzeń pietruszki

2,0 mg

 

Mango, melon

0,60 mg

Kolba kukurydzy

1,70 mg

 

Banan

0,50 mg

Ziemniak

1,46 mg

 

Śliwki

0,49 mg

Witamina B6

Soja

0,81 mg

 

Banan

0,36 mg

Soczewica

0,60 mg

 

Awokado

0,28 mg

Fasola

0,53 mg

 

Kiwi

0,15 mg

Ziemniak późny

0,33mg

 

Gujawa, arbuz

0,14 mg

Groch, ziemniak średni

0,30 mg

 

Mango

0,13 mg

Brukselka

0,28 mg

 

Melon

0,12 mg

Jarmuż

0,27 mg

 

Pomarańcza

0,10 mg

Witamina C

Liść pietruszki

177,7 mg

 

Gujawa

230,0 mg

Papryka czerwona

144,0 mg

 

Porzeczka czarna

182 mg

Jarmuż

120,0 mg

 

Truskawki

66 mg

Chrzan

114,0 mg

 

Papaja

62 mg

Brokuły

83,0 mg

 

Kiwi

59 mg

Kalafior

69,0 mg

 

Cytryna

50,0 mg

Szpinak

67,8 mg

 

Pomarańcze

49 mg